JAK ZMIENIA SIĘ TWÓJ ODDECH W STRESIE?

W stresowej sytuacji w naszym ciele zachodzi szereg zmian- zwiększa się produkcja kortyzolu, serce bije szybciej, podnosi się ciśnienie krwi, źrenice się rozszerzają, a mięśnie napinają. Nasz układ nerwowy wchodzi w tryb „walcz lub uciekaj”. 

Nasz oddech w takiej sytuacji może być:

  • Szybki
  • Płytki
  • Niespokojny
  • Nieregularny
  • Ciężki
  • Wykonywany przez usta
  • Do oddychania angażowane są barki, szyja i kark

Mamy też wtedy tendencję do hiperwentylacji (nadmiernego oddychania) lub odwrotnie- niektórzy w stresie „zapominają” oddychać lub mają trudności z wzięciem pełnego, odżywczego wdechu. 

W przypadku krótkotrwałego stresu tego typu zmiany są naturalną reakcją w odpowiedzi na zagrożenie i najczęściej dzieją się i ustają automatycznie, bez udziału naszej świadomości.

Zdrowy oddech powinien samoistnie wrócić do normy, kiedy zagrożenie (lub inny stresor) mija.

Gorzej rzecz się ma w przypadku stresu przewlekłego, bo wtedy stresowy oddech z nami zostaje – i (jak się możecie domyślić) wcale nam nie służy. Wręcz przeciwnie- jest ogromnym obciążeniem dla organizmu!

Nadaktywność dodatkowych mięśni oddechowych (barki, szyja i kark) prowadzi do ich nadmiernego napięcia i sztywności.

Brak kontroli nad oddechem w stresie sprawia, że ciężko nam zapanować nad ciałem i swoimi emocjami.

Nadmierne oddychanie będzie z kolei powodować niedotlenienie tkanek, zwiększenie odczucia niepokoju oraz pogorszenie koncentracji. Wzmocni też reakcję stresową.

To wszystko w szerszej perspektywie może całkowicie zmienić nasz codzienny wzorzec oddechowy, co zmniejszy efektywność wymiany gazowej i negatywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie. Taki oddech jest w stanie realnie pogorszyć jakość życia.

Żyjemy w szalonych czasach i na przewlekły stres narażeni jesteśmy niemal wszyscy. Dlatego warto obserwować swój oddech, żeby w porę wyłapać, kiedy się zmienia i móc reagować na bieżąco, jeśli ta zmiana nas zaniepokoi.

Bo oddech się zmienia– i to jest naturalne. Dobrze jednak, jeśli zmienia się adekwatnie do okoliczności.

Nie chcemy przecież oddychać stresowo oglądając Netflixa wieczorem lub podczas kawy z koleżanką, co nie? 🙃

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zapanować nad oddechem w sytuacji stresowej, udaj się do wykwalifikowanego trenera oddechowego i zobacz, jak możesz skutecznie zarządzać stresem właśnie dzięki oddechowi. Efekty mogą Cię zaskoczyć! 😉