ODDECH FUNKCJONALNY

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak oddycha. Tymczasem okazuje się, że prawidłowy oddech ma wpływ na wiele aspektów naszego życia i funkcjonowania, m.in. lepiej odżywia nasze tkanki, poprawia metabolizm, pozytywnie wpływa na jakość snu i postawę ciała, odpręża i ułatwia regenerację oraz poprawia ogólną wydolność organizmu.

Jak wygląda prawidłowy oddech? Przede wszystkim należy tu zwrócić uwagę na jego trzy podstawowe aspekty:

1. Jest  wykonywany przez nos (zarówno wdech, jak i wydech).

Dzięki temu wdychane powietrze, zanim trafi do naszych płuc,  jest oczyszczane, nawilżane i ocieplane.

 2. Przebiega torem przeponowym (dolnożebrowym).

Oznacza to, że przy wdechu klatka piersiowa powiększa się, rozszerzając dolne żebra we wszystkich kierunkach (na boki, do przodu i do tyłu). Przy wydechu natomiast wraca do swojego początkowego rozmiaru, a żebra zwężają się. Wszystko dzieje się za sprawą odpowiedniej pracy przepony i mięśni międzyżebrowych (bez niepotrzebnego angażowania mięśni oddechowych dodatkowych). Powietrze powinniśmy kierować głęboko, do dolnych części naszych płuc, bo to właśnie tam zachodzi efektywna wymiana gazowa.

3. Jest wolny, delikatny i spokojny.

Zdrowy człowiek oddycha w spoczynku z częstotliwością ok. 12-14 razy na minutę, a jego oddech jest lekki i bezwysiłkowy.  Zbyt szybkie i zbyt duże oddechy mogą prowadzić do hiperwentylacji, a w efekcie do reakcji stresowej organizmu.

Prawidłowy oddech będzie dodatkowo rytmiczny i regularny oraz odpowiedni do sytuacji, w jakiej się znajdujemy (inaczej będziemy oddychać podczas intensywnego treningu, a inaczej czytając książkę na kanapie).

Warto jest obserwować swój oddech i świadomie z nim pracować, ponieważ niesie on ze sobą szereg zdrowotnych korzyści i wspiera funkcjonowanie całego organizmu.